Kategorie

środa, 12 kwietnia 2017

AGD pod lupą. Czego nie wiesz o swojej zmywarce?Twardość wody vs sól

    Bez względu na to czy dopiero zdecydowałaś się na zakup zmywarki, czy jesteś jej szczęśliwą posiadaczką od jakiegoś czasu (a do tej pory tego nie zrobiłaś) koniecznie sprawdź twardość wody w twoim mikroregionie.
 Można to zrobić za pomocą pasków lakmusowych. Kupisz je np TUTAJ. W ciągu 15 minut dowiesz się jakie ph ma woda w twoim kranie. Jest to istotne ze względu na ustawienie dawkowania soli. Regulator dawkowania w większości zmywarek wygląda tak:
    Jeżeli woda jest bardzo twarda, wskazówkę dawkowania ustawiasz na "5" dzięki czemu przy każdym myciu zmywarka pochłania dużo soli i zabezpiecza maszynę przed osadzaniem się kamienia. Analogicznie - będąc szczęściarą z dostępem do wody miękkiej (co oznacza,  że prawdopodobnie mieszkasz w siedemnastym województwie Polski czyli Londynie) ustawiasz wskaźnik na "1" dzięki czemu oszczędzasz sól i nie zmiękczasz nadmiernie wody.


Tych przedmiotów nie myj  w maszynie:

1. Noże – myte w zmywarce tępieją.
2. Drewniane łyżki i łopatki, deski, salaterki, pałeczki do sushi. Drewno myte w zmywarce pęka i powiększa swoją objętość, przez co nie można potem z niego korzystać.
3. Żeliwne, teflonowe, z nieprzywierającą powłoką patelnie. Te przedmioty rdzewieją, a żeliwo, z którego są wykonane, odpryskuje w zmywarce. Z tego powodu żeliwne patelnie powinny być myte ręcznie. Należy jednocześnie unikać silnych środków chemicznych. Patelnie teflonowe – tracą swoje właściwości „nieprzywierające”.
4. Porcelana emaliowana, chińska, zastawy obiadowe - piękne wzory mogą po prostu odprysnąć i wyblaknąć.

Mycie filtrów i śmigła

Smutna wiadomość dla lubiących wygodne życie gospodyń domowych. Zmywarka nie oczyszcza się samoistnie i nie wystarczy samo przecieranie jej na zewnątrz. Co najmniej raz na 2 miesiące należy wykręcać filtr i oczyszczać go pod bieżącą wodą. Jeżeli długo tego nie robiłaś, może cię zdziwić jego zawartość.
Ramię myjące również od czasu do czasu trzeba zdjąć i oczyścić – przyda się do tego wykałaczka.

centralaczesci.pl
Nabłyszczać nie pełni funkcji nabłyszczających.


Jak to ? Przecież Perfekcyjna Pani domu dolewała go do wiadra podczas mycia podłogi dzięki czemu ta lśniła jak miliony monet!
Niestety to było tylko ulokowanie (według mnie w dosyć ryzykowny sposób) produktu sponsora. W rzeczywistości nabłyszczasz powoduje jedynie, że naczynia podczas suszenia schną równomiernie – dzięki temu nie ma na nich smug ani zacieków.

13 komentarzy:

 1. jaki fajny,ciekawy i przydatny post:)
  Zastanawiałam się nad kupnem zmywarki ale dzięki "Przedmiotom którym się nie myje w zmywarce" chyba się rozmyśle:)
  pozdrawiam
  body-and-hair-girl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Mimo paru drobnych dysfunkcji, z całego serca polecam jednak zakup ! Bez zmywarki juz teraz życie byłoby nie do przyjęcia ;)

   Usuń
 2. ja zmywarki nie mam, ale przymierzam sie do zakupu.
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 3. niestety nie mam zmywarki, ale kto wie, może w przyszłości zdecyduję się na jej zakup:)

  OdpowiedzUsuń
 4. O twardości wody nie wiedziałam. Porcelany oraz drewna nie wkładam do zmywarki jednak muszę wziąć też na uwagę noże i teflonowe patelnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej z tego wszystkiego mi jest szkoda patelni. BTW co do teflonu- nie wolno gorącego zalewać zimna wodą, bo również traci właściwości 'nieprzywierajace'.

   Usuń
 5. Mój tata śmieje się, że mamy w domu 2 zmywarki - mnie i moją mamę. ;) Jakoś nigdy nie korciło nas posiadanie zmywarki, bo strasznie dużo z nią zachodu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tata się nieźle ustawił w życiu :)

   Usuń
 6. A jaką markę polecasz ? Czy to wg Ciebie ma znaczenie wgl?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Nie mam szczególnych typów, a ten wpis nie jest sponsorowany.

   Usuń
 7. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne jest sprawdzenie wszystkiego zarówno przed zakupem jakiegoś urządzenia, jak i po jego kilkukrotnym użyciu. Gdyby każdy postępował tak samo, jak w tym wpisie, wiele osób zaoszczędziłoby sobie nerwów związanych z brakiem zrozumienia przyczyn awarii zmywarki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mam zmywarki, więc nie czuję potrzeby się dokształcać :D

  OdpowiedzUsuń